A A A

Mierżanow Wiktor

 

20 grudnia 2012 r. zmarł w Moskwie w wieku 93 lat profesor Wiktor Mierżanow - wybitny artysta i humanista, pianista o wielkiej, międzynarodowej renomie, jeden z najbardziej w świecie uznanych pianistów pedagogów.

 


 

Urodził się 15 sierpnia 1919 roku w Tambowie. W 1941 r. ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie po studiach pod kierunkiem Samuela Fejnberga (fortepian) i Aleksandra Gedikego (organy).

 

W macierzystej Uczelni pracował od 1947r. (od 1964 roku jako profesor i wieloletni . kierownik Katedry Fortepianu tej uczelni. W latach 1973-1978 był również profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

 

Wiktor Mierżanow koncertował na całym świecie, był wykonawcą ponad 2500 recitali, występów w zespołach kameralnych i występów solowych z orkiestrami symfonicznymi. Jego rozległy repertuar obejmował od okresu baroku do współczesności. Ma w dorobku 22 płyty długogrające oraz 5 płyt CD, które nagrał w Rosji, USA, Włoszech i Japonii.

 

Wiktor Mierżanow wykształcił ponad stu pianistów, wśród nich 11 laureatów pierwszych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych. Był zapraszany do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w najważniejszych światowych ośrodkach życia muzycznego. Był jurorem najbardziej liczących się konkursów pianistycznych na świecie, m.in. konkursów - im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, im. Ludwiga van Beethovena w Wiedniu, im. Beli Bartoka i im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, im. Królowej Elżbiety w Brukseli, im. Feruccio Busoniego w Bolzano, im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Jest autorem licznych publikacji na temat pianistyki i pedagogiki muzycznej. Był redaktorem naukowym wydań utworów fortepianowych wielu kompozytorów, m.in. J.S. Bacha, M. Musorgskiego, S. Rachmaninowa i R. Schumanna.

 

Za swe osiągnięcia Mierżanow otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku oraz honorowym przewodniczącym Związku Pedagogów Fortepianu (European Piano Teachers Association) w Rosji.

 

Związki Profesora Wiktora Mierżanowa z Wrocławiem datują się od marca 1984 roku, kiedy na zaproszenie władz ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej po raz pierwszy poprowadził kurs mistrzowski dla studentów naszej Uczelni. W latach 1978-2008 był corocznie pedagogiem współorganizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM i Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Dusznikach-Zdroju.

 

Na zaproszenie Towarzystwa im. F. Liszta Profesor Mierżanow wystąpił w dwóch cyklach "Mistrzowskich Recitali Fortepianowych" w kwietniu 1993 r. w Bielsku-Białej, Brzegu, Nysie, Obornikach Śląskich i Wrocławiu (w Filharmonii) oraz we wrześniu 1994 r. w Brzegu, Obornikach Śl. i Wrocławiu. Wszystkie te recitale przyniosły doznania artystyczne najwyższej miary, ale ostatni koncert w Filharmonii Wrocławskiej 23 września 1994 r. pozostawił wrażenia szczególnie niezapomniane.

 

Tak samo niezapomniane są setki mistrzowskich lekcji interpretacji muzyki na fortepianie, których Profesor Mierżanow udzielił dziesiątkom pianistów podczas Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych we Wrocławiu zrealizowanych przez nasze Towarzystwo w latach 1993-2002. Profesor Wiktor Mierżanow był też Przewodniczącym Jury Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. F. Liszta we Wrocławiu zorganizowanych przez nas w latach 1999-2005.

 

W uznaniu zasług dla kultury polskiej i wybitnych kreacji artystycznych w nagraniach płytowych utworów Ferenca Liszta Towarzystwo im. F. Liszta nadało 9 czerwca 1990 Profesorowi Wiktorowi Mierżanowowi godność Członka Honorowego.

 

  • Profesor Wiktor Mierżanow.

    Profesor Wiktor Mierżanow.