A A A

Kum-Sing Lee

 

Lee Kum-Sing - profesor i dziekan Wydziału Fortepianu Academy of Musie w Vancouver i profesor Wydziału Muzycznego Uniwersytetu British Columbia (Kanada).

 


 

Jest znanym na arenie międzynarodowej artystą pedagogiem, uczącym m.in. w Holandii, Polsce, USA, Chinach, Japonii, Hong Kongu i w innych krajach Dalekiego Wschodu. Wielu jego studentów koncertuje i dokonuje nagrań zdobywając często nagrody w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Od wielu lat profesor Lee prowadzi klasy mistrzowskie podczas letnich międzynarodowych

kursów muzycznych w Holandii, Kanadzie i w Polsce oraz wykłada w uczelniach chińskich i japońskich.

Profesor Lee był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali muzycznych.

Źródłem edukacji muzycznej profesora Lee były szkoły francuska, niemiecka i włoska. Jego nauczycielami byli: Hans Richter-Haaser, Gerhard Puchelt, Magda Tagliaferro i Orazio Frugoni.

Jako pianista zdobył uznanie publiczności i krytyki poprzez szeroko zakrojone tournee po Europie, Australii i Azji jako solista oraz w duetach i innych zespołach kameralnych.

Recenzenci określali go "Poetą fortepianu" i kontynuatorem" Wielkiego stylu sztuki pianistycznej".

Od ponad 30 lat partneruje on innym wybitnym artystom (Alfredo Campoli, Cho-Liang Lin, Kim Borg, Joan Hammond, Rivka Golani, Berty Allen i Takao Okamura). Nagrywał dla BBC, Australian Broadcasting Corporation, Canadian Broadcasting Corporation. W roku 1994 profesor Lee był członkiem Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w Salt Lake City, a w 1995 r. - jurorem XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

(informacje aktualne w 1998 r).

 

  • Prof. Lee Kum-Sing podczas zajęć z Wojciechem Waleczkiem w sierpniu 1998 r

    Prof. Lee Kum-Sing podczas zajęć z Wojciechem Waleczkiem w sierpniu 1998 r