A A A

Salyutov Roman

Roman Salyutow (Rosja / Niemcy) - pianista, dyrygent, muzykolog i organizator wydarzeń muzycznych urodził się w 1984 roku w Leningradzie.

 

Jest absolwentem Państwowego Konserwatorium im. M. Rimskiego Korsakowa w Sankt Petersburgu (dyplom z wyróżnieniem w 2008 r.) oraz Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii (dyplom mistrzowski z wyróżnieniem w 2010 r). Doktorat w zakresie muzykologii uzyskał w 2011 roku na Uniwersytecie w Paderborn.

 

Jego bogata działalność artystyczna obejmuje występy solistyczne, kameralne i symfoniczne na terenie wielu krajów Europy, USA, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Dysponuje ogromnym repertuarem pianistycznym składadającym się z około 400 utworów ponad 40 kompozytorów od epoki baroku do współczesności oraz obszernym repertuarem dyrygenckim. Jego dysertacja doktorska dotyczyła twórczości fortepianowej Césara Francka. Jest również autorem wielu innych prac poświęconych twórczości fortepianowej i sztuce pianistycznej XIX i XX wieku. Był wykładowcą uniwersytetów w Dortmundzie i w Paderborn.

 

Roman Salyutov jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych na terenie Niemiec (np. „Bensberger Konzerte“, festiwalu dla uczczenia 25-lecia zjednoczenia Niemiec i pierwszego w świecie festiwalu poświęconego twórczości Maxa Brucha). Jest też dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Bergisch Gladbach.

 

W kwietniu br. wystąpił z recitalami fortepianowymi we Wrocławiu, Brzegu i Obornikach Śląskich.

 

Zdjęcia i relacje medialne z koncertów Romana Salyutova w kwietniu 2017 r.

 

Zdjęcia i nagrania z XXIV Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Pianistycznego (13-25 VIII 2017)

  • Roman Salyutov

    Roman Salyutov