A A A

Czerny-Stefańska Halina

 

Halina Czerny-Stefańska - światowej sławy pianistka urodziła się i edukację muzyczną rozpoczęła w Krakowie.

 


 

Jej pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec, profesor Stanisław Czemy. Potem studiowała u Alfreda Cortotw Paryżu, następnie w Warszawie u Józefa Turczyńskiego. - wielkiego znawcy muzyki Chopina i ponownie w Krakowie u znakomitego pedagoga - profesora Zbigniewa Drzewieckiego.

Punktem zwrotnym w jej życiu było zajęcie pierwszego miejsca i uzyskanie wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie w 1949 r. Od tego momentu zaczęła się jej zawrotna światowa kariera jako niezrównanej wykonawczyni dzieł Chopina i wielu innych kompozytorów.

Występowała we wszystkich krajach Europy, w Japonii, w Ameryce Północnej i Południowej, odbyła ponad 20 tournee w byłym

Związku Radzieckim - wszędzie budząc uznanie krytyki i zachwyt melomanów. Jej recitale w ONZ i w Camegie Hall w Nowym Yorku były wielkimi wydarzeniami artystycznymi. Występowała z towarzyszeniem najbardziej znanych w świecie orkiestr symfonicznych współpracując z tak znakomitymi dyrygentami, jak m.in. Adrian Boult, Zubin Mehta, Georg Solti, Vaclav Smetaćek. Należy również do znanych w świecie wykonawców muzyki kameralnej. W jej bogatym repertuarze koncertowym obejmującym utwory od epoki baroku do współczesności dominuje twórczość romantyczna - przede wszystkim muzyka F. Chopina.

Nagrała wiele płyt m.in. dla Deutsche Grammophon Gesellschaft, Telefunken-Decca, His Master's Voice, RCA w Japonii. W latach 1989-93 firma Pony Canyon w Tokio wydała cykl płyt CD z mazurkami i nokturnami F. Chopina i z utworami I.J. Paderewskiego.

Halina Czerny-Stefańska wielokrotnie była i jest jurorem najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. F. Chopina w Warszawie, im. P. Czajkowskiego i S. Rachmaninowa w Moskwie, im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu, im. A. Rubisteina w Tel-Aviv). Wykładała również na wielu uczelniach muzycznych (m.in. w Weimarze, Darmstadt,

Hamburgu, Lugano, Tokio i w Akademii Sztuk Pięknych w Nagoya). Obecnie jest profesorem Uniwersytetu GEDAI w Tokio. W ubiegłym roku odbył sie w Aigasawa w Japonii I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czemy -Stefańskiej. Polskie władze państwowe wielokrotnie wyróżniały Halinę Czerny-Stefańską wysokimi odznaczeniami i nagrodami. Znakomita artystka uznana została "ambasadorem polskiej kultury" w świecie.

Zmarła 1 lipca 2001 r.

 

  • Prof. Halina Czerny-Stefańska w trakcie zajęć z Natalią Wańdoch w sierpniu 1999 r.

    Prof. Halina Czerny-Stefańska w trakcie zajęć z Natalią Wańdoch w sierpniu 1999 r.