A A A

Wykonawcy koncertów » Pianiści (398)

Świgut Aleksandra

Aleksandra Świgut – pianistka urodzona w Nowym Sączu. W latach 2011-2013 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały oraz prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Fakultatywnie studiowała także grę na fortepianie historycznym w klasie mgr Katarzyny Drogosz w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 2014 roku uzyskała dyplom w klasie klawesynu mgr Małgorzaty Sarbak w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiowała także w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Od 2016 roku jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków, m.in.: R. Levina, M. Mosia, M. Grzybowskiego, M. Bilsona i Ch. Schornsheima.

 

Laureatka szeregu  nagród na konkursach pianistycznych; najważniejsze to II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagroda na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie oraz II nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede.

 

W jej repertuarze, obok utworów z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, można znaleźć utwory m.in. O. Messiaena, B. Bartóka, G. Crumba, G. Ligetiego, A. Schönberga , H. M. Góreckiego czy K. Stockhausena. Jej zainteresowania obejmują zarówno wykonawstwo historyczne, jak i muzykę XX wieku oraz współczesną.

 

Prowadzi także działalność kameralną, pracując z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, z którym nagrała płytę z muzyką Roberta Schumanna, wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2014). Występuje także w duecie z siostrą Agnieszką Świgut – skrzypaczką. Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną UMFC w Warszawie, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną AUKSO oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

 

Wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z siedzibą w Warszawie (2003-2010). „SAPERE AUSO”.

W 2010 r. otrzymała Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka, a w 2012 roku stypendium niemieckiej fundacji Jütting.

Aktualizacja - 5 marca 2018 r.

 

Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 


  •  Aleksandra Świgut
    Aleksandra Świgut