A A A

Wykonawcy koncertów » Pianiści (397)

Owczarz Jerzy

Urodzony w roku 1989 w Bielsku-Białej. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie mgr. Wacława Srogi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Podczas studiów został wyróżniony stypendium rektorskim, przyznawanym najlepszym studentom. W czerwcu 2016 otworzył przewód doktorski w dziedzinie instrumentalistyki w Akademii im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod opieką naukową dr. hab. Macieja Pabicha. Kształcił się także na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnyc Studiów Humanistycznych. Ponadto brał udział w wielu pianistycznych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem m.in.profesorów , Istvana Latosa, Aleksieja Orłowieckiego i Borysa Petruszańskiego.

 

W kraju występował z recitalami we Wrocławiu (w tym dwukrotnie na scenie Filharmonii Wrocławskiej), Wałbrzychu (w tym raz z recitalem w Filharmonii Sudeckiej) Krakowie, Warszawie, jak również w mniejszych miejscowościach m.in. w Bielsku-Białej, Oleśnicy, Czechowicach-Dziedzicach, Wojnowicach, Bolesławcu, Zgorzelcu, Brzegu, Głogowie, Dusznikach, Oławie, Krośnie, Włoszakowicach. Koncertował również dla zagranicznej publiczności: na Węgrzech (Budapeszt), w Anglii (Londyn, Hammerwood), Włoszech (Massafra), Niemczech (Goerlitz), Austrii (Wiedeń) Czechach (Ostrawa, Karvina) i Chinach (Shenzhen, Guangzhou, Ningbo, Jiaxing, Hnagzhou, Shanghai, Beijing, Changchun, Tianjin).

 

Współpracował z Agencją artystyczną Pro Arts (2014-2016), na zlecenie której wykonał ponad 50 recitali chopinowskich oraz z Pro Musica na zlecenie której wystąpił w Chinach z szeregiem recitali z orkiestrą pod batutą Alberta Seidla (2016/2017) oraz Petera Hansa Mansera (2017/2018). Dał również cykl koncertów w ramach prestiżowych Wieczorów Lisztowskich organizowanych przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta (2015/2016).

 

Jest laureatem Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale e Composizione "Valeria Martina", gdzie w kategorii G zdobył pierwsze miejsce (2011), dotarł również do półfinału 18 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Leosa Janacka w Brnie (2012). W 2018 na 11 Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, po dotarciu do rundy finałowej uzyskał wyróżnienie.

 

Oprócz działalności artystycznej prowadzi również działalność pedagogiczną i naukową. Dał cykl wykładów na wyższych uczelniach muzycznych w Pradze, Brnie oraz Ostrawie na temat wykonawstwa muzyki Chopina. Również na ten temat napisał szereg artykułów opublikowanych w Polsce i Czechach.

 

Zajmuje się także organizowaniem życia muzycznego. W sierpniu 2015 został dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Wojnowickie Salony Muzyczne, które w kwietniu 2016 przerodziły się w Dolnośląskie Salony Muzyczne. Koncerty w ramach cyklu odbywają się obecnie na terenie Polski, Niemiec oraz Austrii.

 

Aktualizacja - kwiecień 2018.


  •  Jerzy Owczarz
    Jerzy Owczarz