A A A

Wykonawcy koncertów » Zespoły (11)

Lutosławski Quartet Wrocław

Lutosławski Quartet Wrocław powstał w 2007 roku jako jeden z zespołów działających przy Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. Zespół tworzą młodzi, kreatywni i utalentowani artyści, liderzy orkiestry Symfonicznej Filharmonii:

 

  • Marcin Markowicz - II skrzypce, Artur Rozmysłowicz - altówka,
  • Maciej Młodawski - wiolonczela,
  • a I skrzypkiem kwartetu jest wirtuoz wiolinistyki młodego pokolenia - Jakub Jakowicz.

Zespół wraz z zaproszonymi gośćmi - Krzysztofem Jakowiczem i Andrzejem Bauerem nagrał dla wytwórni CD Accord pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego, która otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009. W 2010 został zarejestrowany materiał (Kwartetami Szymanowskiego, Szostakowicza i Markowicza) na debiutancką płytę Lutosławski Quartet Wrocław, która zostanie wydana już wkrótce.

 

Plan Kwartetu na 2011 rok to m.in. występ na Ankara Music Festival (kwiecień), nagranie kwintetów fortepianowych Zarębskiego i Dvořáka wraz ze światowej sławy pianistą, laureatem konkursu chopinowskiego - Euguenem Indjicem (maj), koncert ze znakomitym klarnecistą Michelem Lethiec (czerwiec), występ na krakowskim festiwalu Proms (wrzesień), nagranie płyty z utworami na kwartet i fagot z Katarzyną Zdybel - laureatką wielu międzynarodowych konkursów (jesień). W 2012 zespół zagra na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Grecji.

 

Lutosławski Quartet Wrocław wykonuje między innymi muzykę współczesną oraz XX wieku, stawiając przy tym nacisk na rozpowszechnianie muzyki polskiej (Lutosławski, Bacewicz, Szymanowski, a także kompozycje Marcina Markowicza, jednego z członków Kwartetu). Jako zespół artystów wszechstronnych i otwartych na różne inspiracje muzyczne, repertuar współczesny łączy z niezwykle atrakcyjnymi dziełami muzyki klasycznej, romantycznej i muzyki jazzowej.


Jakowicz Jakub

Jakub Jakowicz koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 roku na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, grał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując "Capriccio per violino e orchestra" pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Markowicz Marcin

Koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej oraz drugi skrzypek zespołu Lutosławski Quartet Wrocław. Od 2005 r. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble.

Rozmysłowicz Artur

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie po studiach w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. W latach 2004-2006 stypendysta Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie mistrzowskiej prof. Jacka Glickmana.

Młodawski Maciej

Koncertmistrz wiolonczel Filharmonii Wrocławskiej i członek Lutosławski Quartet Wrocław. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i prof. Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem).