A A A

Wykonawcy koncertów » Pianiści (398)

Gulyak Sofya

Sofya Gulyak należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata.

Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek i pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

 

Urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot” Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

 

Koncertowała (recitale, koncerty symfoniczne i kameralne) w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La Scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wigmore Hall w Londynie, Bridgewater Hall w Manchesterze, Palais de la Musique w Strasburgu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Tivoli Concert Hall w Kopenhadze, Finlandia Hall w Helsinkach, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Shanghai Grand Theatre, Tokyo Opera City Hall, Osaka Symphony Hall, Musashino Cultural Centre in Tokyo, Hong Kong City Hall, Narodowej Węgierskiej Operze w Budapeszcie,  Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu). Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami i z kilkudziesięcioma znanymi orkiestrami (np. London Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Staatsphilharmonie, Orchestre National de France, Shanghai Philharmonic, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu). współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami: Vladimir Ashkenazy, Sakari Oramo, Mark Elder, David Hill, Donald Runnicle, Vasily Petrenko, Alexander Lazarev, Alan Buribayev, Eiving Gullberg Jensen, Karl-Heinz Steffens, Theodor Guschlbauer, Giancarlo Guerrero, Rory McDonald, Danail Rachev, Fabio Mastrangelo, Michele Mariotti, Marat Bisengaliev, Fuat Mansurov, Alexander Sladkovsky, Daria Stasevska, Eiji Oue, Mario Kosik, Jesus Medina, Peter Rubardt.

 

Koncerty Sofyi Gulyak były transmitowane przez radia i telewizje w  Anglii (BBC3 i BBC4), Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Polsce, Serbii, Nowej Zelandii, Włoszech, Brazylii, Meksyku i w USA.

Jej recitali i występy z orkiestrami są często recenzowane w samych superlatywach przez światowa prasę: „La Grande dame du piano” - La Scene,  „Formidable artist” - The Gardian,  „Fenomenalna Sofya Gulyak” - Ruch Muzyczny,  „A Rach(maninoff star is born” - Washington Post.

 

Jej nagrania rosyjskiej muzyki fortepianowej i CD z Chaconnami różnych kompozytorów wydane przez Champs Hill Records, oraz płyta z muzyką Brahmsa, wydana przez Piano Classics  otrzymały świetne recenzje w American Record Guide, Diapazon, Guardian i Artdesk.

 

Była jurorką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Francji, Grecji, Serbii, Włoszech i USA.  Prowadziła mistrzowskie kursy pianistyczne w Anglii, Austrii, Niemczech, Włoszech, Australii, Chinach, Hon Kongu, Filipinach, Nowej Zelandii, Kanadzie, Meksyku, USA.

 

Jest profesorem Royal College of Music w Londynie, a w latach 2016-2018 była też gościnnym profesorem w Konserwatorium w Bolzano we Włoszech. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. R. Gallinariego we Włoszech.

 

Aktualizacja - kwiecień 2019
Więcej na www.sofyagulyak.com

  •  SOFYA GULYAK
    SOFYA GULYAK